Current User: Guest Login Members
Search Forums:

Minimum search word length is 4 characters – Maximum search word length is 84 characters
Wildcard Usage:
*  matches any number of characters    %  matches exactly one character

No Tags
UserPost

1:20 pm
October 27, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Chào Anh/Chị!

Em có thắc mắc kính mong Anh/Chị giải đáp dùm em.Vào ngày 29/02/2002 Ba vợ em có làm hồ sơ bảo lảnh cho vợ em (diện F2B). Đến 29/03/2010 vợ em có giấy phỏng vấn nhưng vợ em không đi.Đến 25/04/2010 tụi em làm giấy kết hôn.Đến ngày 28/09/2010 Ba vợ em bổ sung giấy tờ cho em(ba vợ em đã có quốc tịch).Nhưng vậy hồ sơ chuyển từ F2B sang F3.Tiếp đến ngày tháng 04/2012 lại bổ sung giấy tờ cho con em(con em sinh ngày 14/02/2012).

Vậy Anh/Chị cho em hỏi hồ sơ của em phải chở khoảng bao lâu nữa vậy?

2:09 pm
October 27, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

chaucuongvn said:

Chào Anh/Chị!

Em có thắc mắc kính mong Anh/Chị giải đáp dùm em.Vào ngày 29/02/2002 Ba vợ em có làm hồ sơ bảo lảnh cho vợ em (diện F2B). Đến 29/03/2010 vợ em có giấy phỏng vấn nhưng vợ em không đi.Đến 25/04/2010 tụi em làm giấy kết hôn.Đến ngày 28/09/2010 Ba vợ em bổ sung giấy tờ cho em(ba vợ em đã có quốc tịch).Nhưng vậy hồ sơ chuyển từ F2B sang F3.Tiếp đến ngày tháng 04/2012 lại bổ sung giấy tờ cho con em(con em sinh ngày 14/02/2012).

Vậy Anh/Chị cho em hỏi hồ sơ của em phải chờ khoảng bao lâu nữa vậy?

Chào chaucuongvn,

Bạn cần cung cấp thêm thông tin của hồ sơ: ngày ưu tiên priority date, và ngày chấp thuận approval date, để BĐH có cơ sở tư vấn giúp bạn chính xác hơn nhé.

5:51 pm
October 27, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Chào BĐH! em có hỏi nhưng Ba vợ em không biết. Em chỉ biết Ba vợ em nói trên giấy gì đó có ghi là : F3 unmarried daughta citizen và ngày là 28/09/2010 thôi.Xin cảm ơn BĐH.

8:58 pm
October 27, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 12:05 am – July 4, 2015 by khahan

chaucuongvn said:

Chào BĐH! em có hỏi nhưng Ba vợ em không biết. Em chỉ biết Ba vợ em nói trên giấy gì đó có ghi là : F3 unmarried daughta citizen và ngày là 28/09/2010 thôi.Xin cảm ơn BĐH.

Chào chaucuongvn,

Kết quả check hồ sơ của bạn. 

U.S.Department of State
IMMIGRANT VISA APPLICATION

At NVC

Immigrant Visa Case Number: HCM2009584050

Please follow the instructions you received from the National Visa Center (NVC) for the next step in the processing of your visa petition. If you have misplaced the instructions sent to you by the NVC or did not receive them, please contact us athttp://travel.state.gov/visa/i….._3177.html for additional information.

Hồ sơ hiện tại còn ở Trung tâm Chiếu khán Quốc gia NVC.

Bạn vào lấy mẫu thư gửi NVC, để biết tình trạng hồ sơ của mình.

Mẫu thư gửi NVC để hỏi tình trạng hồ sơ của đương đơn

Hiện tại diện visa F3 đang xem xét đến trước ngày 08/02/2003. Khi lịch vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên, NVC sẽ thông báo và tiến hành mở hồ sơ cho bạn. Thường diện visa F3 thời gian chờ đợi khoảng chừng 10 – 11 năm. Hồ sơ bạn không biết được ngày ưu tiên Priority Date, nên khó đoán chính xác đến năm nào mới tới lượt được xem xét giải quyết.

9:01 am
October 28, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Xin cảm ơn BĐH rất nhiều. Để em e-mail cho NVC xem sao.

9:19 am
October 28, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Chào BĐH ! cho e hỏi thời gian chờ của F3 là từ 10 – 11 năm tính từ ngày bổ sung giấy kết hôn để chuyển từ F2B sang F3 hay là tính từ ngày của F2B vậy BĐH?

3:10 pm
October 28, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

chaucuongvn said:

Chào BĐH ! cho e hỏi thời gian chờ của F3 là từ 10 – 11 năm tính từ ngày bổ sung giấy kết hôn để chuyển từ F2B sang F3 hay là tính từ ngày của F2B vậy BĐH?

Hồ sơ của bạn sẽ phải tính thời gian kể từ ngày chuyển sang diện visa F3.

6:52 pm
October 28, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Xin cảm ơn BĐH! Như vậy sớm nhất là 2020 em mới phỏng vấn.Mình có cách nào biết ngày ưu tiên và ngày approval thông qua case number không vậy BĐH?

8:36 pm
October 28, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 12:02 am – July 4, 2015 by khahan

chaucuongvn said:

Xin cảm ơn BĐH! Như vậy sớm nhất là 2020 em mới phỏng vấn. Mình có cách nào biết ngày ưu tiên và ngày approval thông qua Case number không vậy BĐH?

Bạn email hỏi tình trạng hồ sơ đi, hy vọng sẽ biết được ngày ưu tiên Priority date từ NVC, còn ngày chấp thuận Approval date, dựa vào Case number có thể tạm tính hồ sơ bạn được chấp thuận vào khoảng tháng 03/2009.

9:04 am
October 29, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Xin cảm ơn BĐH rất nhiều! Mình đã e-mail cho NVC cách nay là 10 ngày rồi mà ko thấy NVC trả lời.Mình chỉ nhận được mail tự động trả lời của NVC thôi.Còn về ngày approval thì BĐH kiểm tra lại dùm mình(HCM2009584050).Tại mình có tham khảm 1 số thông tin trên mạng và được biết là lấy 584 – 500 = 84. Nghĩa là hồ sơ của mình approval vào ngày 84 của năm(khoảng cuối tháng 03/2009 thôi.

1:31 pm
October 29, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 12:01 am – July 4, 2015 by khahan

chaucuongvn said:

Xin cảm ơn BĐH rất nhiều! Mình đã email cho NVC cách nay là 10 ngày rồi mà ko thấy NVC trả lời. Mình chỉ nhận được mail tự động trả lời của NVC thôi.Còn về ngày approval thì BĐH kiểm tra lại dùm mình (HCM2009584050). Tại mình có tham khảo 1 số thông tin trên mạng và được biết là lấy 584 – 500 = 84. Nghĩa là hồ sơ của mình Approval vào ngày 84 của năm (khoảng cuối tháng 03/2009 thôi).

Nếu bạn đã email với các thông tin thật đầy đủ, chính xác. Thì đầu tiên sẽ nhận được email trả lời tự động, sau đó chờ khoảng 14 – 20 ngày sẽ nhận được email chính thức từ NVC. Còn về ngày chấp thuận chỉ tạm tính thôi chứ không thể nào đoán chính xác được đâu bạn. Do tính bảo mật của hồ sơ nên chỉ có NBL hoặc NĐBL biết thông tin này mà thôi.

Bạn xem thêm ở đây:

Các Thuật ngữ Di trú

11:20 am
October 30, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Xin cảm ơn BĐH rất nhiều về sự tư vấn rất tận tình.Mình phải chờ đợi kết quả e-mail từ NVC.Nếu có gì trở ngại xin BĐH tư vấn tiếp dùm mình.

12:12 pm
November 1, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Chào BĐH! Mình đã nhận được e-mail từ NVC. Nhờ BĐH tư vấn giúp mình. Xin cảm ơn BĐH

Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2009584050 filed by TUONG THE TRAN on behalf of THANH VAN THI TRAN.

Because the PA has recently married, the visa category changed from F1 to F3. According to the Visa Bulletin, There are currently no visa's available for the F3 visa category.

Due to the numerical limitations on immigrant visa issuance prescribed by law, this petition is not eligible for further processing at this time. The petition will be retained at the NVC until an immigrant visa becomes available. The petitioner, principal applicant, or attorney of record will be notified when this petition is eligible for further processing.  The principal applicant should not make any firm plans such as disposing of property, giving up jobs, or making travel arrangements at this time.  For additional information please review the explanation of numerical limitations on immigrant visa issuance below.

EXPLANATION OF NUMERICAL LIMITATIONS ON IMMIGRANT VISA ISSUANCE:

Immigrant visa processing is governed by the Immigration and Nationality Act (INA) of 1952, as amended, which controls priority dates and the number of immigrant visas that can be issued under certain preference categories. To establish which petitions are eligible for visas, the Department of State issues a monthly publication called the Visa Bulletin.

The Visa Bulletin provides a list of cut-off dates that are used to ensure the number of immigrant visas issued each year does not exceed the legal limit established in the INA. Cut-off dates are categorized by foreign state of chargeability and preference category.  Only a petition with a priority date that is earlier than the cut-off date is eligible for a visa and consular processing.  Please note this petition's priority date, foreign state of chargeability, and preference category can be found at the end of this correspondence. 

The NVC may begin processing this petition prior to a visa number becoming available per the current edition of the Visa Bulletin.  This allows ample time for the petitioner and applicant(s) to obtain and submit all required fees, forms, and documents.  This petition, however, will not be eligible for an immigrant visa interview until its priority date is earlier than the cut-off date established in the current edition of the Visa Bulletin

To determine the cut-off date and which priority dates are current and ready for consular processing please review the current edition of the Visa Bulletin by visiting the following website:

http://www.travel.state.gov/vi….._1360.html

To be placed on an email subscription list to receive the monthly Visa Bulletin please send an email to listserv@calist.state.gov , with the following statement:

Subscribe Visa-Bulletin First name/Last name

(example: Subscribe Visa-Bulletin John Doe)

You may also call our pre-recorded cut-off date announcement at (202) 663-1541.

Additional questions regarding Visa Bulletin related items may be submitted to the following email address: visabulletin@state.gov

We updated the mailing/email address for this case.  Please continue to notify the NVC of any change of mailing/email address, or change in personal situation that may affect the principal applicant's entitlement to a visa.

Case Number:                  HCM2009584050

Petitioner's Name:            TRAN, TUONG THE

Principal Applicant's Name:   TRAN,THANH VAN THI

Preference Category:          F3

Your Priority Date:           28Mar2005

Foreign State Chargeability:  VIETNAM

U.S. CONSULATE GENERAL

4 LE DUAN BLVD., DISTRICT 1

HO CHI MINH CITY

VIETNAM

Kyla

National Visa Center

Written Inquiry Unit

Serco Inc, Support Contractor

NVCInquiry@state.gov

This email is Sensitive but Unclassified based on the definitions provided in 12 FAM 540.

Any information in this transmission pertaining to the issuance or refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential under Section 222(f) of the Immigration and Nationality Act (INA) [8 US C. Section 1202]. Access to and use of such information must be solely for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States under INA 222(f) and as specified in FAM guidance. If you have received such information in error, do not review, retransmit, disclose, disseminate, use, or take any action in reliance upon this information, and contact the sender as soon as possible.

From: cuong chau [mailto:chaucuongvn@gmail.com
Sent: Sunday, October 20, 2013 8:29 AM
To: NVC Inquiry
Subject: HCM – 2009584050

1:39 pm
November 1, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Nội dung email trên NVC thông báo, vì bạn đã kết hôn nên hồ sơ trước đây là diện F1 nay chuyển sang F3.

6:45 pm
November 1, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

n Chào BĐH ! Mình muốn hỏi NVC có thông báo tình trạng hồ sơ của mình như thế nào nửa không? Và ngày ưu tiên của mình là 28/03/2005 đúng không? vậy mình chờ khoảng 2 năm nửa đúng không?Trong thời gian chờ đợi mình có cần làm gì không?

Xin BĐH giải đáp dùm mình.

12:07 am
November 2, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

chaucuongvn said:

Chào BĐH ! Mình muốn hỏi NVC có thông báo tình trạng hồ sơ của mình như thế nào nửa không? Và ngày ưu tiên của mình là 28/03/2005 đúng không? vậy mình chờ khoảng 2 năm nữa đúng không?Trong thời gian chờ đợi mình có cần làm gì không?

Xin BĐH giải đáp dùm mình.

Hồ sơ bạn hiện tại được xem là diện visa F3, vì thế bạn cần xác định cho rõ ngày ưu tiên priority date của bạn là ngày nào? Thì BĐH mới có thể tư vấn tiếp cho bạn được.

8:39 am
November 2, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Chào BĐH !Trong mail trả lời của NVC có ghi ngày ưu tiên của hồ sơ là ngày 28/03/2005.

10:08 am
November 2, 2013

khahan

khahan
Admin

posts 11748

chaucuongvn said:

Chào BĐH !Trong mail trả lời của NVC có ghi ngày ưu tiên của hồ sơ là ngày 28/03/2005.

Hiện tại diện visa F3 đang xem xét đến trước ngày 08/02/2003, hồ sơ này có ngày ưu tiên 28/03/2005. Theo dự đoán khoảng vào năm 2015 sẽ đến lượt được xem xét giải quyết, và cũng còn tùy thuộc vào diễn biến lịch visa hàng tháng tăng nhanh hay chậm nữa. Khi lịch visa vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên lúc đó NVC sẽ thông báo và tiến hành mở hồ sơ cho bạn.

12:38 pm
November 2, 2013

chaucuongvn

Member

posts 14

Xin cảm ơn BĐH!

No Tags
Reply to Post

Reply to Topic:
Hồ sơ F3-HCM2009584050

Guest Name (Required):

Guest Email (Required):

NOTE: New Posts are subject to administrator approval before being displayed

Smileys
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Post New Reply

Guest URL (required)

Math Required!
What is the sum of:
5 + 8

About the Việt Di Trú Forum

Forum Timezone: UTC 8

Most Users Ever Online: 403

Currently Online:
33 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Membership:

There are 7666 Members
There have been 276 Guests

There are 2 Admins
There are 4535 Moderators

Top Posters:

nhqvietnam – 102
porton – 101
kimha2311 – 81
Quynhdoan1180 – 77
pquynh92 – 73
pramy – 69

Recent New Members: JohnSumMaill, Blancabar, lethanhnam475, Huong Quang, AileenDip, Dorothyimput, BANANA, thechienpham, sophia.nguyen, Berniehardy, Lai Quyen, nguyendungseapool, MatthewRaw, NGUYEN HOANG SANG, hongcam, domovluxuryhotel, Hiep Ly, AlinaWewaw, haikhoanguyen, piterres, JamesJem, Tran Trung Dung, NancyWharf, BURGERhem, DAVIDcaumb, Billiepeefe, trankhoi, Tony Nguyen, MaiKhanhLy, tanpham2104, Phan Man Gia, Francisnar, lenhan, RJMilan, HowardnoT, conlansonvietnhat, vuongho, kuben, HoangPhuoc, Bobbyhubre, BruceSlady, DerekInfum, mtnt2019, thaothao, Gam Nguyen, thanhmai2501, duythucnguyen, dannyhoang9, maile1979, Olymptrade.broker, Davidcok, Kevinkib, homyhanh, milou, Danielsak, tienduc, Mariomow, maile1111, Matthewcycle, sonthanh69@gmail.com