Current User: Guest Login Members
Search Forums:

Minimum search word length is 4 characters – Maximum search word length is 84 characters
Wildcard Usage:
*  matches any number of characters    %  matches exactly one character

UserPost

2:24 pm
March 20, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Đầu tiên, kính chúc anh chị diễn dàn tràn đầy sức khỏe!

Em vào diễn dàn xem các trường hợp thấy hồ sơ toàn ghi là HCMxxx, em chỉ có số Recip number, làm sao để biết số case number, nhờ anh chị coi giúp em.

Trân trọng

Hữu Hạnh

2:40 pm
March 20, 2014

VuNguyen

VuNguyen
Moderator

posts 260

Chào bạn HUUHANH,

Kết quả kiểm tra receipt number của bạn ở USCIS :

On February 5, 2014, we mailed you a notice that we have approved this I130 IMMIGRANT PETITION FOR RELATIVE, FIANCE(E), OR ORPHAN. Please follow any instructions on the notice. If you move before you receive the notice, call customer service at 1-800-375-5283.

Hồ sơ của bạn đã được xét duyệt, bạn nên nhờ người bảo lãnh hoặc gửi email đã đăng ký đến NVC để hỏi số case number : HCM… của mình.

You'll need Skype CreditFree via Skype

4:32 pm
March 20, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Cho em hỏi thêm cái này, em đã gửi mail về NVC, em nhận được thư này nhưng không thấy nói gì đến case number

Dear Sir/Madam:

Thank you for your recent inquiry to the National Visa Center (NVC).  This e-mail is an auto response.  Please do not respond. 

We review and reply to e-mails in the order they are received.  

REQUIRED SECURITY INFORMATION:

You are required to provide the following security information with each inquiry to receive a case specific response:

* Name of the person submitting the inquiry
* NVC case number or USCIS receipt number 
* Petitioner's name and date of birth
* Principal Applicant's name and date of birth

NOTE: If the visa petition is employment-based (I-140), include the employer's company/organization name instead of the petitioner's name and date of birth.

If you did not provide the above security information with your e-mail, please resubmit the e-mail with the required information.  If this information was not submitted with your inquiry it will be requested.

NVC CONTACT INFORMATION:

Website: http://www.immigrantvisas.state.gov   

E-mail: NVCInquiry@state.gov 

Telephone: (603) 334-0700 – Operator assistance is available Monday through Friday from 7:00 AM to 12:00 AM (Eastern Time)

Mail:    Written questions about a case should be sent to:

National Visa Center
    Attn: WC
    31 Rochester Ave. Suite 200
    Portsmouth, NH  03801-2915 

Forms, documents and photographs should be sent to:

National Visa Center
    Attn: DR
    31 Rochester Ave. Suite 100
    Portsmouth, NH  03801-2914 

Regards,

- The NVC Written Correspondence Unit 

This email is Sensitive but Unclassified based on the definitions provided in 12 FAM 540.
Any information in this transmission pertaining to the issuance or refusal of visas or permits to enter the United States shall be considered confidential under Section 222(f) of the Immigration and Nationality Act (INA) [8 US C. Section 1202]. Access to and use of such information must be solely for the formulation, amendment, administration, or enforcement of the immigration, nationality, and other laws of the United States under INA 222(f) and as specified in FAM guidance. If you have received such information in error, do not review, retransmit, disclose, disseminate, use, or take any action in reliance upon this information, and contact the sender as soon as possible.

Nhờ anh chị ở diễn dàn xem giúp em. Vậy mình làm gì nữa để mình biết được số case number của mình

Em cám ơn

Hữu Hạnh

1:18 pm
March 21, 2014

VuNguyen

VuNguyen
Moderator

posts 260

Chào bạn,

Khi gửi email đến NVC, bạn phải cung cấp thông tin :

You are required to provide the following security information with each inquiry to receive a case specific response:

* Name of the person submitting the inquiry : Họ tên người gửi email này
* NVC case number or USCIS receipt number  : Số receipt number của USCIS

* Petitioner's name and date of birth : Họ tên và ngày tháng năm sinh của người bảo lãnh

* Principal Applicant's name and date of birth : Họ tên và ngày tháng năm sinh của đương đơn chính

10:50 am
March 26, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Gửi anh chị ở diễn dàn

Em đã gửi thông tin trên và được nhận cái mail tiếng anh như bên trên. Hiện giờ em cũng chưa biết số hồ sơ của mình. Anh chị ở diễn dàn có thể giúp em để em biết được số case number của mình.

Trân trọng cám ơn

Hữu Hạnh

12:27 pm
March 26, 2014

VuNguyen

VuNguyen
Moderator

posts 260

Bạn gửi email không đầy đủ thông tin nên NVC vẫn trả lời như vậy. Bạn gửi email theo mẫu sau và đầy đủ thông tin nhé.

http://vietditru.org/forum/mau…..93-s%C6%A1

1:01 pm
March 30, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 9:57 pm – July 4, 2015 by khahan

HUUHANH said:

Gửi anh chị ở diễn dàn,

Em đã gửi thông tin trên và được nhận cái mail tiếng anh như bên trên.

Hiện giờ em cũng chưa biết số hồ sơ của mình. Anh chị ở diễn dàn có thể giúp em

để em biết được số Case number của mình.

Trân trọng cám ơn.

Hữu Hạnh.

Chào HUUHANH,

Có những trường hợp gửi email cho NVC hỏi số hồ sơ Case number, phải chờ từ 6 – 8 tuần lễ.

Bạn cố gắng chờ thêm thời gian nữa, nếu vẫn chưa nhận được thông tin gì từ NVC, 

thì bạn vào lấy mẫu thư theo đường link đã hướng dẫn ở trên, điền thông tin thật đầy đủ

và chính xác gửi hỏi tiếp lại thêm lần nữa.

10:30 am
April 24, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Gửi anh chị ở diễn dàn!

Em vừa mới nhận được mail trả lời về số hồ sơ của em, và kiểm tra trình trạng hồ sơ như vậy:

"immigrant Visa Case Number: HCM2014585068

Please follow the instructions you received from the National Visa Center (NVC) for the next step in the processing of your visa petition. If you have misplaced the instructions sent to you by the NVC or did not receive them, please contact us at"

Anh chị cho em hỏi, như vậy hồ sơ của em phải chờ bao lâu nữa để có giấy phỏng vấn? Các bước như thế nào. Mong anh chị hướng dẫn giúp em

Cám ơn anh chị
Huu Hanh

10:54 am
April 24, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 9:55 pm – July 4, 2015 by khahan

Chào Huu Hanh,

Kết quả check hồ sơ của bạn.

U.S.Department of State
IMMIGRANT VISA APPLICATION

At NVC

Immigrant Visa Case Number: HCM2014585068

Please follow the instructions you received from the National Visa Center (NVC) for the

next step in the processing of your visa petition. If you have misplaced the instructions

sent to you by the NVC or did not receive them, please contact us at 

http://travel.state.gov/visa/i….._3177.html for additional information.

Hồ sơ đã có số Case number HCM, hiện nay vẫn còn ở Trung tâm Chiếu khán Quốc gia NVC.

Bạn vào lấy mẫu thư gửi NVC, để biết tình trạng hồ sơ của mình.

Mẫu thư gửi NVC để hỏi tình trạng hồ sơ của đương đơn

Bạn cần cung cấp thêm thông tin hồ sơ:

Ngày ưu tiên Priority Date, để tôi cơ sở tư vấn tiếp cho bạn, một cách nhanh chóng hơn.

2:36 pm
April 24, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Gửi anh chị diễn dàn!

Hồ sơ của em                    HCM2014585068

Your Priority Date:           21/10/2010

Hôm bữa em sử dụng form mẫu trên để hỏi về số hồ sơ của em đó rồi họ cho em biết số như trên và ngày ưu tiên. Mong anh chị tư vấn giúp em

Cám ơn anh chị

Huu Hanh

2:43 pm
April 24, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 9:52 pm – July 4, 2015 by khahan

HUUHANH said:

Gửi anh chị diễn dàn!

Hồ sơ của em                    HCM2014585068

Your Priority Date:           21/10/2010

Hôm bữa em sử dụng form mẫu trên để hỏi về số hồ sơ của em đó rồi họ cho em

biết số như trên và ngày ưu tiên. Mong anh chị tư vấn giúp em.

Cám ơn anh chị.

Huu Hanh

Hiện tại diện visa F2B đang xem xét đến trước ngày 01/02/2007, hồ sơ bạn có ngày ưu tiên 21/10/2010.

Theo dự đoán khoảng gần 4 năm nữa mới đến lượt được xem xét giải quyết, và cũng còn tùy thuộc vào

diễn biến lịch visa hàng tháng tăng nhanh hay chậm nữa. Khi lịch vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên NVC

sẽ thông báo và tiến hành mở hồ sơ cho bạn.

2:21 pm
May 6, 2014

HUUHANH

ĐÀ NẴNG, VIỆT NAM

Member

posts 6

Cám ơn anh chị ở diễn dàn

6:22 pm
May 6, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

HUUHANH said:

Cám ơn anh chị ở diễn dàn

Bạn cố gắng chờ, trong thời gian này nếu có gì không hiểu post bài lên diễn đàn, để BĐH xem tư vấn tiếp cho bạn.

Reply to Post

Reply to Topic:
Hồ sơ F2B-HCM2014585068

Guest Name (Required):

Guest Email (Required):

NOTE: New Posts are subject to administrator approval before being displayed

Smileys
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Post New Reply

Guest URL (required)

Math Required!
What is the sum of:
5 + 7

About the Việt Di Trú Forum

Forum Timezone: UTC 8

Most Users Ever Online: 403

Currently Online:
17 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Membership:

There are 7666 Members
There have been 276 Guests

There are 2 Admins
There are 5780 Moderators

Top Posters:

nhqvietnam – 102
porton – 101
kimha2311 – 81
Quynhdoan1180 – 77
pquynh92 – 73
pramy – 69

Recent New Members: ScottEncox, Veragrice, Kix, sergeyagrisy, haotran0201, alibaba80, AsaresSeer, SDaresSeer, KennethHoaby, AngelBom, Paydaycreap, RobertInofs, DennisGon, khanhlinhhh, PassBarneexia, MariaSheEf, Zacharyrog, Nicexedari, Hahatone_Rus, Rebeccacum, Instafollowfast.com, Thomashauby, Hoang Chinh, RandalDob, Michaelgrild, Autopositiv-roott, Arthursag, RamonFoole, LatiaDub, Henrytix, doannn27, stylemotorbikes, Lauranus, lethihongngoc762@gmail.com, ScottHak, RubenKnisy, OlegFut, minhb1, Baoson, CalvinFub, hainguyenus, YuliaDub, Petergah, ngocthuypham, Esthergog, Thienkim0105, WAC07, ngoclantran, Isabelle88Diafe, Vo Quoc Tuan, vannguyen1994, Mariusdof, xiangxiang, thaocuong, Donaldbrure, MichaelFophy, Lauranip, Milesmus, MonikaSip, twidgippind