Current User: Guest Login Members
Search Forums:

Minimum search word length is 4 characters – Maximum search word length is 84 characters
Wildcard Usage:
*  matches any number of characters    %  matches exactly one character

No Tags
UserPost

3:18 am
July 13, 2014

Linh

Guest

Post edited 3:23 am – July 13, 2014 by Linh

Post Awaiting Approval by Forum Administrator

9:25 pm
July 13, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Nhờ mọi người giúp dùm, ba mình ban đầu làm giấy bảo lãnh mình và người vợ sau nhưng hiện tại đã hủy hồ sơ của người vợ sau đó. Theo như mình biết ngày PD của mình là vào 14.3.2012 và mình check receipt number thì biết hồ sơ của mình đã được chấp thuận vào 4.9.2013 nhưng đến nay vẫn chưa nhận được case number và lịch visa bullentin hiện nay là 1.5.2012 mà vẫn không thấy mời phỏng vấn. Mong mọi người giải đáp dùm không biết việc ba mình hủy hồ sơ của người vợ sau có ảnh hưởng gì đến hồ sơ của mình không vì ba nói hai hồ sơ làm riêng và thêm một điều nữa là địa chỉ của mình bị đổi sang số mới thì những thư từ có được gửi đến bình thường hay không ? Mong mọi người giúp đỡ, cám ơn nhiều ạ !

Chào Linh,

Nếu hồ sơ bạn đã được USCIS xét chấp thuận Approval rồi

Bạn vào lấy mẫu thư gửi NVC, hỏi số hồ sơ Case number HCM.

Mẫu thư hỏi National Visa Center số hồ sơ

1:38 am
July 14, 2014

Linh

Guest

Post edited 1:40 am – July 14, 2014 by Linh

12:17 pm
July 14, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Cám ơn bạn mình đã gửi mail rồi. nhưng mình muốn biết là trường hợp ba mình hủy hồ sơ của người vợ sau khi hồ sơ của mình đã được chấp thuận thì có ảnh hưởng gì không mà tiến trình hồ sơ lâu hơn bình thường.

Việc Ba bạn hủy hồ sơ của người vợ sau, sẽ không làm ảnh hưởng gì đến tiến trình hồ sơ của bạn, miễn sau khi hồ sơ đến lượt được mở và xem xét giải quyết, bạn hoàn tất hồ sơ được sớm, lịch visa vượt qua ngày ưu tiên thì bạn sẽ được gọi phỏng vấn.

3:59 pm
July 15, 2014

Linh

Guest

3:43 am
July 16, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Cám ơn bạn. Vậy với hồ sơ của mình thì bao lâu hồ sơ sẽ mở vậy bạn. Nhờ bạn giải đáp giúp mình.

Khi nào lịch visa vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên, thì hồ sơ của bạn mới đến lượt được xem xét giải quyết và mở hồ sơ.

12:03 am
July 26, 2014

Linh

Guest

1:17 am
July 26, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Cám ơn bạn đã trả lời mình. Mình còn chuyện muốn hỏi là mình đang định vay tín dụng của công ty PPF khoảng 30 triệu vì gia đình, không biết là nếu mình là người đứng tên hợp đồng thì có ảnh hưởng gì đến việc phỏng vấn và định cư của mình không? Cám ơn bạn nhiều!

Đứng tên hợp đồng vay cũng được, nhưng bạn phải thanh toán dứt điểm trước ngày nhận được thư mời phỏng vấn. Nếu không sẽ ảnh hưởng đến việc định cư sau này của bạn, vì người xuất cảnh không được nợ Ngân hàng Nhà nước tại Việt Nam.

6:03 pm
July 26, 2014

Linh

Guest

12:53 pm
September 4, 2014

Linh

Guest

9:18 pm
September 4, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Chào mọi người, mình đã gửi mail hỏi về tình trạng hồ sơ complete hay chưa và nhận được mail với nội dung như sau:

All documentation necessary to complete the National Visa Center's processing of your case has been received. As soon as an interview date has been scheduled, the applicant, petitioner and attorney (if applicable) will be notified.

The applicant should NOT make any travel arrangements, sell property, or give up employment until the US Embassy or Consulate General has issued a visa.

The US Embassy or Consulate General may require additional documentation at the time of the interview.

Vậy cho hỏi nội dung mail này là như thế nào vậy ạ ? Có phải là hồ sơ đã complete rồi phải không ạ ? Mong mọi người giúp đỡ.

Bạn phải gửi trọn cả email của NVC gửi, đây chỉ là một phần mà thôi, để tôi xem nội dung nói gì.

10:45 pm
September 4, 2014

Linh

Guest

Post edited 10:53 pm – September 4, 2014 by Linh

8:38 pm
September 5, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Linh said:

Đây là mail mình đã nhận được:

Dear Sir/Madam,

The attached correspondence relates to an immigrant visa referenced on the subject line.  This case is being processed by the National Visa Center. Please read the information carefully and follow the instructions.

This message contains confidential information and is intended only for the individual named.  If you are not the named addressee, please notify NVCinquiry@state.gov immediately by e-mail from your system.  E-mail transmission cannot be guaranteed to be secured or error-free as information could be intercepted, corrupted, or contain viruses.  The sender therefore does not accept liability for any errors or omissions in the content of this message.

If at any time you wish not to receive correspondence by e-mail you may "Opt Out" by sending a written request to NVCinquiry@state.gov.  This e-mail is sent by: The U.S. Department of State's National Visa Center, located at 32 Rochester Avenue, Portsmouth NH 03801.  Please DO NOT REPLY to this e-mail.

Còn đây là nội dung tập tin đính kèm theo:

All documentation necessary to complete the National Visa Center's processing of your case has been received. As soon as an interview date has been scheduled, the applicant, petitioner and attorney (if applicable) will be notified.

The applicant should NOT make any travel arrangements, sell property, or give up employment until the US Embassy or Consulate General has issued a visa.

The US Embassy or Consulate General may require additional documentation at the time of the interview.

Nội dung email trên NVC thông báo hồ sơ bạn đã hoàn tất complete, chờ xếp lịch phỏng vấn trong thời gian sắp tới.

2:07 am
December 26, 2014

Linh

Guest

No Tags
Reply to Post

Reply to Topic:
Hồ sơ F2A-WAC1290243412

Guest Name (Required):

Guest Email (Required):

NOTE: New Posts are subject to administrator approval before being displayed

Smileys
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Post New Reply

Guest URL (required)

Math Required!
What is the sum of:
12 + 2

About the Việt Di Trú Forum

Forum Timezone: UTC 8

Most Users Ever Online: 403

Currently Online:
25 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Membership:

There are 7666 Members
There have been 276 Guests

There are 2 Admins
There are 6998 Moderators

Top Posters:

nhqvietnam – 102
porton – 101
kimha2311 – 81
Quynhdoan1180 – 77
pquynh92 – 73
pramy – 69

Recent New Members: erapy, JosephBup, Arlenetow, Teonguyen2013, ClaytonMiz, NicolasHit, Michaelbiact, trantran1504, Gillterendax, tracyvy, pepham93, karinavalereva, Jamesimink, thaiiduong, PhongPham, VolodimiirPr, bich.architect, ArtuaKlerkJak, huynhha2608, Haritone_R, Georgecrova, Bertanox, NatalySmwat, kimlee, lightroommic, menpham, codename209, Shanasap, LaurenOwert, VladimirLet, Karenbig, Bich Le, AnthonyDaype, RobertSnogE, JeffreyNer, Frankcow, JamesWen, WilliamTix, Phuongdinh, KevinJoupt, Williamemive, phuong vy vu, EdwardJosup, DavidHOK, Dao Dao, Hong Duc, mit, Gradypum, GeraldSaL, Jamestiz, tiendoa1963, Khanh Ng, Williammon, CharlesImary, Le Anh Kiet, Kamagrduems, Travisjicle, Slotoman, tungphan13, Georgegreby