Current User: Guest Login Members
Search Forums:

Minimum search word length is 4 characters – Maximum search word length is 84 characters
Wildcard Usage:
*  matches any number of characters    %  matches exactly one character

No Tags
UserPost

7:13 am
May 7, 2015

ongbatam

Member

posts 4

Post edited 7:26 am – May 7, 2015 by ongbatam

Xin chào mọi người. case của mình có ngày ưu tiên 06/11/2013. Hiện tại hồ sơ đang ở NVC. Gần đây NVC gửi cho mình email với nội dung bên dưới. Minh đọc không hiểu rõ họ muốn gì.

Có anh chị nào giải thích cho mình hiểu với…..

INSTRUCTIONS FOR: Applicant's name (Nguyen Van B)

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

______F – FINANCIAL EVIDENCE:______________________________________

We reviewed your I-864, I-864EZ, I-864W or I-864A Affidavit of Support form and supporting financial

documents. We found that you didn't provide all the necessary supporting documents or you had

incomplete information or you missed some questions on the Affidavit of Support form(s).

On the attached Affidavit of Support checklist, we have put an "X" by each item you need to correct.

You must send additional financial supporting documents or complete and submit a new form with the

corrections noted on the attached checklist, or both. You will need to go to the Department of State's

website at http://nvc.state.gov/aos and follow the instructions for the Affidavit of Support form(s). From

there, you can fill out a new form online, then print and send it to the NVC. Please read all instructions

and send the necessary forms and supporting documents to the NVC. We require an Affidavit of Support

form for each case regardless of your income level.

Your case is on hold until you send us the items we need. When you return the documents to the NVC,

please make sure that the documents are in the correct order and stapled together, as stated in the I-864

Important Notice instructions.

When responding to the National Visa Center, please include the bar code sheet that came with this

letter. Failure to include the bar code sheet may cause a delay in the processing of your case. The bar

code sheet should be placed on top of all documents being submitted for this case and mailed to the

address provided.

______AUSTRALIA POLICE CERTIFICATE:________________________________

Police Certificates – All Australia

Available

Fees: Refer to the Australian Federal Police (AFP) website for the current fee

Document Name: National Police Certificate

Issuing Authority: Australian Federal Police

Procedure for Obtaining: Follow instructions on the Australian Federal Police (AFP) website.

National Police Certificates based on fingerprints are preferred, but a certificate not based on fingerprints

is acceptable if it shows all aliases ever used. When applying for the certificate, indicate that it is "for

immigration purpose" and must be "full disclosure".

Applicants who are required to provide an Australian police certificate should present it at the time of

interview or request that it be sent directly to the Consulate where they will apply.

Police certificates are valid for 12 months from the date of issue.

Petitioner's name (nguyen van a) Form I-864, Affidavit of Support, & Financial Evidence

Checklist)

Please review the instructions below then refer to the final page of this checklist for mailing

instructions.

[x] I-864, Affidavit of Support Checklist

[x]

[x]

[x]

[x]

[x]

[x]

[x]

[x]

[x]

[x] You must submit the following financial evidence:

[x] Proof of current employment (examples: a recently dated job letter, pay stub, or a copy of your business license).

7:27 am
May 7, 2015

ongbatam

Member

posts 4

- Mình hiểu mơ hồ là họ cần chứng minh tài chính (cùi check đi làm của mình, mặc dù income mình không đủ để bảo lãnh anh xã).

- Công việc của mình là làm nail. Không biết mình nên bổ sung những gì cho NVC? vì minh chỉ có bản sao các cheque mình nhận từ chủ tiệm nail, và mình có license làm nail. Mình không biết là mình nên nộp bản copy các cheque mình nhận được trong vòng 3 tháng thôi hay là có cần giấy (employment verfification letter) bảo đảm công việc từ chủ mình không?. Ngoài ra, mình có cần copy license làm nail của mình rồi gửi

cho NVC không?

- Chồng mình có thời gian ở Úc trên 1 năm theo diện du học. Hiện tại mình mới biết là NVC họ yêu cầu bổ sung giấy lý lịch tư pháp trong thời gian ở Úc. Nhưng mình không rõ là nộp bản lý lịch tư pháp ở Úc là bản sao hay bản chính? Vì làm giấy tờ tư pháp ở Úc mất nhiều thời gian, nên mình rất lo lắng. Có ai chỉ giúp với.!!!

Ngoài những giấy tờ trên, thì mình có cần bổ sung giấy tờ gì nữa không?

10:58 am
May 7, 2015

khahan

khahan
Admin

posts 11748

ongbatam said:

- Mình hiểu mơ hồ là họ cần chứng minh tài chính (cùi check đi làm của mình, mặc dù income mình không đủ để bảo lãnh anh xã).

- Công việc của mình là làm nail. Không biết mình nên bổ sung những gì cho NVC? vì minh chỉ có bản sao các cheque mình nhận từ chủ tiệm nail, và mình có license làm nail. Mình không biết là mình nên nộp bản copy các cheque mình nhận được trong vòng 3 tháng thôi hay là có cần giấy (employment verfification letter) bảo đảm công việc từ chủ mình không?. Ngoài ra, mình có cần copy license làm nail của mình rồi gửi

cho NVC không?

- Chồng mình có thời gian ở Úc trên 1 năm theo diện du học. Hiện tại mình mới biết là NVC họ yêu cầu bổ sung giấy lý lịch tư pháp trong thời gian ở Úc. Nhưng mình không rõ là nộp bản lý lịch tư pháp ở Úc là bản sao hay bản chính? Vì làm giấy tờ tư pháp ở Úc mất nhiều thời gian, nên mình rất lo lắng. Có ai chỉ giúp với.!!!

Ngoài những giấy tờ trên, thì mình có cần bổ sung giấy tờ gì nữa không?

Chào ongbatam,

Nội dung email trên NVC thông báo như sau:

1/. Bạn cần chứng minh Bảo trợ tài chính Form I-864.

2/. Những giấy tờ gì liên quan đến công việc làm nail của bạn.

3/. Giấy chứng nhận cảnh sát có giá trị trong 12 tháng kể từ ngày cấp.

Ngoài ra khi hồ sơ được mở, bạn nên mau chóng hoàn tất complete tại NVC.

Bạn xem hướng dẫn ở đây:

Tổng hợp kinh nghiệm hoàn tất hồ sơ từ A-Z

9:24 pm
May 7, 2015

ongbatam

Member

posts 4

Post edited 9:38 pm – May 7, 2015 by ongbatam

hi kha han

Cho mình hỏi là mình đã nộp I864 rồi, cùng với toàn bộ hồ sơ tài chính của người đồng bảo trợ, vì income của mình không đủ bảo trợ. 

Lần này NVC gửi cho mình cái email nội dung như mình post ở trên. Cho nên mình mới thắc mắc là mình có cần điền 1 cái form I864 khác gửi lại cho NVC không? hay chỉ cần bổ sung giấy tờ chứng minh thu nhập của mình thôi?

- Giấy chứng nhận của cảnh sát, thì mình phải nộp bản chính hay bản copy thôi?

10:18 am
May 8, 2015

khahan

khahan
Admin

posts 11748

ongbatam said:

hi kha han

Cho mình hỏi là mình đã nộp I864 rồi, cùng với toàn bộ hồ sơ tài chính của người đồng bảo trợ, vì income của mình không đủ bảo trợ. 

Lần này NVC gửi cho mình cái email nội dung như mình post ở trên. Cho nên mình mới thắc mắc là mình có cần điền 1 cái Form I-864 khác gửi lại cho NVC không? hay chỉ cần bổ sung giấy tờ chứng minh thu nhập của mình thôi?

- Giấy chứng nhận của cảnh sát, thì mình phải nộp bản chính hay bản copy thôi?

1/. Nếu không đủ income của bạn không đủ, thì cần phải có Người đồng bảo trợ tài chính và phải điền bổ sung Form I-864A, luôn cả giấy tờ chứng minh thu nhập.

Dowload mẫu đơn ở đây:

Mẫu đơn I-864A

Còn ý nghĩa mẫu đơn ở đây:

Ý nghĩa của mẫu đơn I-864A

Minh họa cách điền đơn I-864A.

Minh họa Form I-864A

2/. Giấy chứng nhận của cảnh sát phải nộp bản chính.

No Tags
Reply to Post

Reply to Topic:
Hồ sơ F2A-HCM2014542002

Guest Name (Required):

Guest Email (Required):

NOTE: New Posts are subject to administrator approval before being displayed

Smileys
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Post New Reply

Guest URL (required)

Math Required!
What is the sum of:
4 + 1

About the Việt Di Trú Forum

Forum Timezone: UTC 8

Most Users Ever Online: 403

Currently Online:
24 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Membership:

There are 7666 Members
There have been 276 Guests

There are 2 Admins
There are 5910 Moderators

Top Posters:

nhqvietnam – 102
porton – 101
kimha2311 – 81
Quynhdoan1180 – 77
pquynh92 – 73
pramy – 69

Recent New Members: Khanh Ng, Williammon, CharlesImary, Le Anh Kiet, Kamagrduems, Travisjicle, Slotoman, tungphan13, Georgegreby, RobertOliynuk, TNekitbka, Donnagor, SANGDO, lichdo, HershelDuh, daobatam.vt, Lankdek, AngeloVal, Bryantmopay, cliggeltPoice, Walterplerm, Charlottezep, Semmionshof, smmus.es, Robertgeofe, thuy mimosa, bef, Pharmaciesmeany, Enlignevept, hieubao1998, WilliamGreda, tuansigma, ScottEncox, Veragrice, Kix, sergeyagrisy, haotran0201, alibaba80, AsaresSeer, SDaresSeer, KennethHoaby, AngelBom, Paydaycreap, RobertInofs, DennisGon, khanhlinhhh, PassBarneexia, MariaSheEf, Zacharyrog, Nicexedari, Hahatone_Rus, Rebeccacum, Instafollowfast.com, Thomashauby, Hoang Chinh, RandalDob, Michaelgrild, Autopositiv-roott, Arthursag, RamonFoole