Current User: Guest Login Members
Search Forums:

Minimum search word length is 4 characters – Maximum search word length is 84 characters
Wildcard Usage:
*  matches any number of characters    %  matches exactly one character

No Tags
UserPost

10:27 am
March 18, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Xin chào diễn đàn vietditru.org

Trước tiên xin gửi lời chúc sức khỏe đến anh chị quản lý diễn đàn.

sau đây em xin nhờ anh/chị giải thích giúp em

Em diện : 

- F2A – Ngày ưu tiên : 13/10/2011, Ngày chấp nhận: 05/30/2013

- Số HS: HCM2013665062.

Em có gửi mail qua NVC, bên kia trả lời hồ sơ đã hoàn tất ngày 12/2/2014, như vậy có thể dự đoán em ngày nào phỏng vấn không? em cảm ơn!

Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2013665062 filed by CHI  TRUONG on behalf of DUOC CONG TRUONG.

The NVC completed its processing of DUOC CONG TRUONG's visa petition on February 12, 2014.

The petition is waiting for an appointment to be scheduled at the U.S. Embassy or Consulate in HO CHI MINH CITY, VIETNAM. When an interview appointment is scheduled, the petitioner, principal applicant, designated agent, and attorney of record (if applicable) will be notified.

10:45 am
March 18, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

Post edited 9:36 pm – October 17, 2014 by khahan

evans101091 said:

Xin chào diễn đàn vietditru.org,

Trước tiên xin gửi lời chúc sức khỏe đến anh chị quản lý diễn đàn.

Sau đây em xin nhờ anh/chị giải thích giúp em.

Em diện: 

- F2A – Ngày ưu tiên: 13/10/2011, Ngày chấp nhận: 30/05/2013

- Số HS: HCM2013665062.

Em có gửi mail qua NVC, bên kia trả lời hồ sơ đã hoàn tất ngày 12/02/2014, như vậy có thể dự đoán em ngày nào phỏng vấn không? Em cảm ơn!

Dear Sir/Madam:

The National Visa Center (NVC) received your inquiry regarding the immigrant visa petition: HCM2013665062 filed by CHI  TRUONG on behalf of DUOC CONG TRUONG.

The NVC completed its processing of DUOC CONG TRUONG's visa petition on February 12, 2014.

The petition is waiting for an appointment to be scheduled at the U.S. Embassy or Consulate in HO CHI MINH CITY, VIETNAM. When an interview appointment is scheduled, the petitioner, principal applicant, designated agent, and attorney of record (if applicable) will be notified.

Chào evans101091,

Hồ sơ bạn đã hoàn tất completed ngày 12/02/2014, và đã vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên.

Bạn vào lấy mẫu thư gửi LSQ Hoa Kỳ, hỏi ngày phỏng vấn.

Điền mẫu đơn điện tử gửi LSQ Hoa Kỳ

Sau đây là hướng dẫn cách điền mẫu đơn điện tử gửi LSQ Hoa Kỳ.

Hướng dẫn cách điền mẫu đơn gửi LSQ Hoa Kỳ

12:09 pm
March 18, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Xin chân thành cảm ơn khahan!

8:16 am
March 20, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Xin chào anh chị,

Hôm nay em mới nhận thêm một email từ NVC, nhưng email này ghi dài hơn email trước, nhờ anh chị giải thích giúp em từ đoạn "A letter…..", vì email trước không có.

Em Cảm ơn!

Dear Sir/Madam:

The NVC completed its processing of DUOC CONG TRUONG's visa petition.

A letter was previously mailed to the Agent of Choice or Attorney of Record requesting the amendment of previously submitted travelling applicant's Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) and/or required civil documents that have not been submitted. The principal applicant must provide the missing items listed on the letter and/or the amended Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) to the U.S. Consular Officer at the time of the visa interview. Do not send these documents to the NVC as this could delay your case.

To download the appropriate Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) and instructions please visit http://travel.state.gov/visa/i….._3190.html.

You may review the country specific guidelines for acceptable civil documents in the Department of State's Visa Reciprocity Tables at http://travel.state.gov/visa/f….._3272.html.

If you have further questions please feel free to contact the National Visa Center by telephone at 603-334-0700.

Please be advised that we schedule interview appointments based on the capacity of the respective U.S. Embassy/Consulate General.  We are unable to predict when an interview will be scheduled.

We updated the mailing/email address for this case.  Please continue to notify the NVC of any change of mailing/email address, or change in personal situation that may affect the principal applicant's entitlement to a visa.

11:07 am
March 20, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

evans101091 said:

Xin chào anh chị,

Hôm nay em mới nhận thêm một email từ NVC, nhưng email này ghi dài hơn email trước, nhờ anh chị giải thích giúp em từ đoạn "A letter…..", vì email trước không có.

Em Cảm ơn!

Dear Sir/Madam:

The NVC completed its processing of DUOC CONG TRUONG's visa petition.

A letter was previously mailed to the Agent of Choice or Attorney of Record requesting the amendment of previously submitted travelling applicant's Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) and/or required civil documents that have not been submitted. The principal applicant must provide the missing items listed on the letter and/or the amended Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) to the U.S. Consular Officer at the time of the visa interview. Do not send these documents to the NVC as this could delay your case.

To download the appropriate Application for Immigrant Visa and Alien Registration form(s) and instructions please visit http://travel.state.gov/visa/i….._3190.html.

You may review the country specific guidelines for acceptable civil documents in the Department of State's Visa Reciprocity Tables at http://travel.state.gov/visa/f….._3272.html.

If you have further questions please feel free to contact the National Visa Center by telephone at 603-334-0700.

Please be advised that we schedule interview appointments based on the capacity of the respective U.S. Embassy/Consulate General.  We are unable to predict when an interview will be scheduled.

We updated the mailing/email address for this case.  Please continue to notify the NVC of any change of mailing/email address, or change in personal situation that may affect the principal applicant's entitlement to a visa.

Nội dung email trên NVC thông báo đã nhận được những yêu cầu liên quan đến hồ sơ của bạn, sẽ có cuộc hẹn phỏng vấn dựa trên năng lực của Đại sứ quán Mỹ/Tổng lãnh sự quán Hoa Kỳ, và chúng tôi không thể dự đoán khi nào một cuộc phỏng vấn sẽ được sắp xếp.

11:12 am
March 20, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Cảm ơn Khahan !

Xin hỏi Khahan một vấn đề nữa:

Như vậy hồ sơ em được khóa tuổi chưa và ngày 27/05/2014 là ngày đáo hạn của em, nếu đến khi đó chưa có giấy PV là bị quá tuổi không ạ?

11:48 am
March 20, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

evans101091 said:

Cảm ơn Khahan!

Xin hỏi Khahan một vấn đề nữa:

Như vậy hồ sơ em được khóa tuổi chưa và ngày 27/05/2014 là ngày đáo hạn của em, nếu đến khi đó chưa có giấy PV là bị quá tuổi không ạ?

Bạn vào điền thông tin chính xác và tự tính tuổi CSPA cho mình ở đây:

http://vietditru.org/CSPA_Calculator.php

Nếu ngày đáo hạn visa đáo hạn của bạn là ngày 27/05/2014, mà bạn nhận được thư mời phỏng vấn trước ngày này thì bạn đủ tuổi, còn sau ngày này thì bạn sẽ bị quá tuổi CSPA.

10:08 am
March 22, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Cảm ơn Khahan!

Cho em hỏi :

Không phải hồ sơ em hoàn thành và lịch visa đã quá ngày ưu tiên như vậy là tuổi em được khóa rồi chứ ạh, ở vietditru có trường hợp nào giống em không? Em rất lo lắng, nếu chuyển qua F2B thì phải mất hơn 4 năm nữa mới được đoàn tụ gia đình.

Em cảm ơn!

3:38 pm
March 24, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

evans101091 said:

Cảm ơn khahan!

Cho em hỏi:

Không phải hồ sơ em hoàn thành và lịch visa đã quá ngày ưu tiên như vậy là tuổi em được khóa rồi chứ ạh, ở vietditru có trường hợp nào giống em không? Em rất lo lắng, nếu chuyển qua F2B thì phải mất hơn 4 năm nữa mới được đoàn tụ gia đình.

Em cảm ơn!

Thời gian chờ đợi của diện F2B phải mất khoảng từ 7 – 8 năm. Và cũng còn tùy thuộc vào lịch visa hàng tháng tăng hay nhanh hay chậm nữa.

1:17 pm
May 6, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Cảm ơn khahan!

Em có hỏi bên vietditru.com với luật sư nói ngày đáo hạn của em đúng là ngày 27/5/2014 nhưng không bị quá tuổi vì HS em đã hoàn thành tại NVC, lịch visa cũng vượt quá và cũng được khóa tuổi CSPA lại, dù lịch visa bị lùi cũng không ảnh hưởng gì.

Nhưng bên này thì nói không có lịch PV trước 27/5/2014 thì sẽ quá tuổi.

Giải đáp thắc mắc giúp em!

Em cảm ơn!

6:20 pm
May 6, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

evans101091 said:

Cảm ơn khahan!

Em có hỏi bên vietditru.com với luật sư nói ngày đáo hạn của em đúng là ngày 27/5/2014 nhưng không bị quá tuổi vì HS em đã hoàn thành tại NVC, lịch visa cũng vượt quá và cũng được khóa tuổi CSPA lại, dù lịch visa bị lùi cũng không ảnh hưởng gì.

Nhưng bên này thì nói không có lịch PV trước 27/5/2014 thì sẽ quá tuổi.

Giải đáp thắc mắc giúp em!

Em cảm ơn!

Bạn đã đóng xong các phí như: $88, $230, và điền DS-260 xong và hoàn tất chưa? Nếu xong thì tuổi bạn mới được khóa lại từ thời điểm này.

9:02 pm
May 6, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Dạ vâng!

HS em đã đóng phí, civil document, bộ bảo trợ tài chính và được NVC gửi mail về thông báo hoàn thành chờ lên lịch pv thôi a, Như vậy là tuổi em khóa rồi phải không, thường thư mời gửi mail về trước ngày pv bao nhiêu lâu vậy ạ?

Em cảm ơn!

10:07 pm
May 8, 2014

khahan

khahan
Admin

posts 11748

evans101091 said:

Dạ vâng!

HS em đã đóng phí, civil document, bộ bảo trợ tài chính và được NVC gửi mail về thông báo hoàn thành chờ lên lịch pv thôi a, Như vậy là tuổi em khóa rồi phải không, thường thư mời gửi mail về trước ngày pv bao nhiêu lâu vậy ạ?

Em cảm ơn!

Muốn nhận được thư mời phỏng vấn, bạn phải thỏa các điều kiện sau:

1/. Hồ sơ hoàn tất complete tại NVC.

2/. Lịch visa vượt qua ngày đáo hạn ưu tiên.

3/. Dựa vào năng lực xếp lịch phỏng vấn của LSQ Hoa Kỳ tại TP.HCM.

Thường thư mời phỏng vấn sẽ được gửi qua email khoảng 2 – 3 tuần lễ.

1:59 pm
May 9, 2014

evans101091

Việt Nam

Member

posts 10

Xin cảm ơn Khahan!

Chúc ACE vietditru.org sức khỏe, diễn đàn ngày càng phát triển.

Thanks!

No Tags
Reply to Post

Reply to Topic:
Hồ sơ F2A-HCM2013665062

Guest Name (Required):

Guest Email (Required):

NOTE: New Posts are subject to administrator approval before being displayed

Smileys
Confused Cool Cry Embarassed Frown Kiss Laugh Smile Surprised Wink Yell
Post New Reply

Guest URL (required)

Math Required!
What is the sum of:
6 + 10

About the Việt Di Trú Forum

Forum Timezone: UTC 8

Most Users Ever Online: 403

Currently Online:
22 Guests

Currently Browsing this Topic:
1 Guest

Membership:

There are 7666 Members
There have been 276 Guests

There are 2 Admins
There are 5780 Moderators

Top Posters:

nhqvietnam – 102
porton – 101
kimha2311 – 81
Quynhdoan1180 – 77
pquynh92 – 73
pramy – 69

Recent New Members: ScottEncox, Veragrice, Kix, sergeyagrisy, haotran0201, alibaba80, AsaresSeer, SDaresSeer, KennethHoaby, AngelBom, Paydaycreap, RobertInofs, DennisGon, khanhlinhhh, PassBarneexia, MariaSheEf, Zacharyrog, Nicexedari, Hahatone_Rus, Rebeccacum, Instafollowfast.com, Thomashauby, Hoang Chinh, RandalDob, Michaelgrild, Autopositiv-roott, Arthursag, RamonFoole, LatiaDub, Henrytix, doannn27, stylemotorbikes, Lauranus, lethihongngoc762@gmail.com, ScottHak, RubenKnisy, OlegFut, minhb1, Baoson, CalvinFub, hainguyenus, YuliaDub, Petergah, ngocthuypham, Esthergog, Thienkim0105, WAC07, ngoclantran, Isabelle88Diafe, Vo Quoc Tuan, vannguyen1994, Mariusdof, xiangxiang, thaocuong, Donaldbrure, MichaelFophy, Lauranip, Milesmus, MonikaSip, twidgippind